Službene Internet stranice lokalne akcijske grupa Vuka-Dunav info@lagvuka-dunav.hr

Radni sastanak LAG-ova u Osječko - baranjskoj županiji

LAG | 09/04/2014

LAG Vuka – Dunav odazvao se pozivu župana Osječko – baranjske županije, prof.dr.sc. Vladimira Šišljagića s lokalnim akcijskim grupama, te nazočio radnom sastanku održanom dana 08. travnja 2014. godine u Osijeku, na temu „Program ruralnog razvoja 2014. – 2020.“

Program ruralnog razvoja za Republiku Hrvatsku 2014. – 2020. s godišnjim financijskim okvirom od 333 milijuna eura, te definiranim mjerama za provedbu od velike je važnosti za Osječko – baranjsku županiju, budući da je njegov osnovni cilj konkurentnija i održiva poljoprivreda u vitalnim ruralnim područjima.

Ministarstvo poljoprivrede imenovalo je Osječko – baranjsku županiju nositeljem tehničke pomoći u predstavljanju mjera iz navedenog Programa, kako bi sve potrebne informacije o pojedinim mjerama bile dostupne svim potencijalnim krajnjim korisnicima. U raspravi o temi dosadašnjeg rada lagova i novom Programu 2014 – 2020 sudjelovali su LAG Baranja, LAG Karašica i LAG Vuka – Dunav.

Osim mjere LEADER, navedeni Program sadrži niz mjera prilikom čijih će provedbi LAG-ovi imati ključu ulogu.

„OSIJEK- Na području Osječko-baranjske županije djeluju četiri lokalne akcijske grupe, LAG-a, kojima je s pozicije Programa ruralnog razvoja kao mjere Europske unije u sljedećih sedam godina, svakome na raspolaganju po pet milijuna eura. No, za to valja imati pripremljene projekte, ali i sposobnost financijski odgovoriti na zahtjeve pretfinanciranja. Kada je u pitanju OBŽ, kao najveća slavonska županija za LAG-ove “Baranja”, “Karašica”, “Vuka, Dunav” i “Strossmayer”, to je olakšano jer županijska administracija u suradnji s financijskim institucijama pomaže u osiguranju sredstava za pretfinanciranje, što je jedini takav primjer u Hrvatskoj. Jučer su o ovoj tematici predstavnici LAG-ova održali sastanak s Vladimirom Šišljagićem, osječko-baranjskim županom. Istaknuto je kako su LAG-ovi do sada radili na svojoj prepoznatljivosti u zajednici u kojoj egzistiraju, a glavni strateški ciljevi u mjerama za koja se očekuju potpore trebalo bi biti povećanje konkurentnosti lokalnog gospodarstva.“(D.Ku.)