Službene Internet stranice lokalne akcijske grupa Vuka-Dunav info@lagvuka-dunav.hr

Projekt suradnje ,,KulturoLAG“ – Itinerer na području našeg LAG-a

LAG | 22/04/2024

Dana 4. travnja 2024. LAG Vuka-Dunav ugostio je partnere na zajedničkom projektu “KulturoLAG” kojeg provodi kroz Podmjeru 19.3. Projekt suradnje LAG-ova LRS LAG-ova 2014.-2020. (2021.-2022.) PRR RH 2014.-2020. LAG Vuka-Dunav nositelj je projekta suradnje ,,KulturoLAG“ dok su partneri na projektu LAG Bosutski niz iz Vukovarsko-srijemske županije, LAG PRIZAG iz Krapinsko-zagorske/Koprivničko-križevačke te Varaždinske županije i LAG “Cetinska krajina” iz Splitsko-dalmatinske županije. 

Cilj obilaska turističkog itinerera LAG-a je upoznavanje turističkog potencijala partnerskih područja LAG obuhvata.

Kroz ovaj projekt izrađeno je 42 informativne ploče, od čega njih 12 na području LAG-a Vuka-Dunav, vezanih uz dio znamenitosti na području LAG obuhvata. Do kraja projekta očekuje nas provedba preostalih projektnih aktivnosti, kao što su izrada promotivnog videa projekta, obilazak itinerera područja LAG-a „Cetinska krajina“ i završna konferencija koja će se održati u Sinju.

Itinerer je započeo okupljanjem svih partnera i dionika nakon čega se krenulo u obilazak područja LAG-a. Prva točka bila je srednjovjekovna utvrda Kolođvar (Zidine) između Čepina i Ivanovca nakon čega su se sudionici uputili prema Crkvi sv. Rozalije u Ivanovcu i predstavljanju KUD-a „Klasje Slavonije“. Poslije toga sudionici na projektu posjetili su Općinu Ernestinovo, gdje su otkrili priču koja se krije iza skulpture Ernestine, prošetali Parkom skulptura u Ernestinovu te posjetili 21. Međunarodnu dječja likovna i kiparska kolonija OŠ Ernestinovo.

Nakon otkrivanja legendi vezanih uz Kolođvar, povijesti Župe Ivanovac, otkrivanja tradicije podneblja u kojemu se nalazimo kroz prikaz pjesme i plesa, pa sve do priče o vlastelinki koja je svojim dobrim djelima zadužila stanovnike Ernestinova da njoj u čast svoje selo nazovu po njoj, obilazak se nastavlja u Spomen kapelici Svetog Antuna u Antunovcu, gdje je uz priču o povijesti Kapelice uslijedilo predstavljanje Udruge umirovljenika koji su također ugostili sudionike itinerera. Sudionicima je pri posjetu Kapelici pozdrave i dobrodošlicu uputio i načelnik Općine Antunovac Davor Tubanjski, koji je ujedno i predsjednik LAG-a Vuka-Dunav. 

Nakon toga put se nastavlja na područje Općine Erdut, u Bijelo Brdo, u Etno kuću – Bijelo Brdo gdje su sudionici dočekani sa zdravicom, a obzirom na arhitekturu i uređenje Etno kuće, mogli su doživjeti autohtoni ambijent slavonske kuće, i kroz to se upoznati s kulturom i tradicijom ovog područja. Obilazeći područje LAG-a, neizostavna vjersko-turistička točka je Aljmaš, gdje su posjetili Gospu pod lipom, ali i samo Svetište Gospe od utočišta Aljmaš. Obilazak se nastavio u Dalju, gdje su mnogi po prvi put otkrili bogatstvo Kulturno znanstvenog centra Milutin Milanković, koji se nalazi uz magični Dunav. 

Kako je područje Općine Erdut poznati vinorodni kraj, turizam se ondje ne može izuzeti od sljubljivanja vina s kulturom i turizmom, pa su sukladno tome sudionici upoznati s kulturom vinarstva i vinogradarstva erdutskog dunavskog vinogorja u Vinariji Danubius.

Nakon posjeta vinariji, posjetili smo i staru ljepoticu, Kulu Erdut, koja prkosi vremenu, ratovima, povijesti, i ljubomorno stoljećima gleda gdje Dunav ljubi nebo. Nakon upoznavanja povijesnih, vjerskih, krajobraznih i kulturnih znamenitosti, uz edukatora koji je dionike proveo kroz skrivena turistička blaga LAG obuhvata, zaputili su se u obilazak Ladanjske kuće i Vinarije Magistra gdje je uslijedila večera, te prezentacija, izrada i kušanje tradicionalnih jela po uzoru na vinogradarski ručak.

Kako je tambura neizostavan instrument u živućoj tradiciji panonske zone, vrlo dobro je prihvaćena kao dodatni turistički sadržaj, što je prezentirano dionicima projekta.

Projekt financira Europski poljoprivredni fond, Europa ulaže u ruralna područja.